Do darmowej dostawy brakuje Ci:
do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Cymbałki / dzwonki - pierwszy instrument dla dziecka 0
Cymbałki / dzwonki - pierwszy instrument dla dziecka

Cymbałki pierwszym instrumentem?

Badania na całym świecie dowodzą, że obcowanie z muzyką od najmłodszych lat jest bardzo wskazane. Pomaga dziecku rozwijać się nie tylko muzycznie, ale i emocjonalnie, ćwiczy nawet umiejętność logicznego myślenia.

Pierwsze kontakty z muzyką to zwykle po prostu oczywiście zabawa - instrumentami rytmicznymi jak grzechotka, shaker, bębenek dziecięcy albo po prostu słoikiem z grochem i pokrywkami od garnków :) W dalszym etapie często pojawiają się instrumenty melodyczne, pozwalające na uzyskanie dźwięków różnej wysokości. Pianino, skrzypce, gitara czy ukulele będą jednak dla trzy- czy czterolatka zbyt wymagające i tu właśnie jako świetne rozwiązanie wkraczają cymbałki, nazywane również dzwonkami.

Czym są cymbałki?

Cymbałki to instrument składający się zazwyczaj z metalowych sztabek ułożonych obok siebie. Każda sztabka w zależności od długości wydaje inny dźwięk. Wydobywanie dźwięku polega na uderzeniu pałeczką w odpowiednią sztabkę.

Emuz cymbałki chromatyczne

Przykład klasycznych cymbałków, w których dźwięk wydobywamy za pomocą plastikowych pałeczek dołączonych do zestawu, to dzwonki Emuz.

Metalowe sztabki zamontowane zostały w nich na plastikowej podstawie w dwóch rzędach - jednym dla dźwięków diatonicznych i jednym dla chromatycznych. Każda sztabka posiada wybite oznaczenie literowe i solmizacyjne dźwięku, a samo rozmieszczenie przypomina klawiaturę pianina lub fortepianu.

Oprócz takich klasycznych cymbałków możecie natrafić również na bardziej oryginalne, zamontowane na tubach. Taka konstrukcja daje efekt głośnego, jasnego i długo wybrzmiewającego dźwięku.


Dzwonki w kolorach Chroma Notes zamontowane na tubach

To podstawowy zestaw dzwonków na tubach. Zawierają 8 dźwięków diatonicznych gamy C-dur w kolorach systemu Chroma-Notes. Ich dużą zaletą jest to, że każdy dźwięk można położyć osobno. Akurat w tym zestawie otrzymujemy komplet 8 pałeczek, więc granie w grupie nie stanowi problemu.

Jeśli będziemy chcieli zagrać bardziej skomplikowane melodie przydadzą nam się dodatkowe dźwięki. Zawiera je zestaw tub chromatycznych odpowiadających czarnym klawiszom fortepianu.


Dzwonki na mini tubach, diatoniczne

Dzwonki na tubach możemy zakupić również w wersji mini. Ten sam wyjątkowy dźwięk, a małe, poręczne opakowanie.

Równie ciekawym typem dzwonków, jakie możecie znaleźć w naszym sklepie są takie, w kształcie... dzwonków :)


Dzwonki diatoniczne naciskane

Wydobywanie dźwięku polega w nich na naciskaniu ręką w przycisk znajdujący się na górze każdego dzwonka. Nie używa się do nich pałeczek, więc są bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci, które świetnie radzą sobie z ich używaniem. Ten zestaw składa się z 8 kolorowych dzwonków (dźwięków) gamy C-dur w systemie Chroma-Notes. Oprócz kolorów na przycisku znajduje się również nazwa literowa dźwięku. Musimy tylko zwrócić uwagę że dźwięk H będzie miał oznaczenie B, zgodne z zachodnim nazewnictwem. Każdy dźwięk to osobny dzwonek, dzięki czemu możemy wykorzystać je dla jednego dziecka lub małej grupy.

Aby poszerzyć nasz repertuar, zestaw możemy rozszerzyć o dzwonki chromatyczne.

W zależności od zakresu dźwięków dzwonki możemy podzielić też na dwie główne kategorie: dzwonki diatoniczne i dzwonki chromatyczne.

- Zakres dźwięków dzwonków diatonicznych ogranicza się do dźwięków diatonicznych czyli dźwięków białych klawiszy pianina lub fortepianu. Dokładnie mówiąc są to dźwięki gamy C-dur. Mogą mieć od 8 dźwięków, czyli jednej oktawy, do nawet dwóch oktaw.


Mat Max cymbałki diatoniczne

Przykładem dzwonków diatonicznych są produkowane w Polsce cymbałki Mat Max.

Dzwonki posiadają 15-tonów (sztabek) dźwięków diatonicznych i oprócz kolorów mają wybite nazwy dźwięków solmizacyjne ( sol la si do re mi fa sol la si do re mi fa sol) oraz literowe ( g a h c d e f g a h c d e f g ). Mają drewnianą podstawę oraz metalowe sztabki w kolorach systemu Chroma-Notes. W komplecie znajdują się również pałeczki.

- Zakres dźwięków dzwonków chromatycznych obejmuje oprócz dźwięków gamy C-dur, czyli diatonicznych (białe klawisze pianina), dźwięki chromatyczne (czarne klawisze pianina). Dzięki temu możemy zagrać znacznie więcej utworów, o wyższym stopniu trudności.


Mat Max cymbałki chromatyczne

Dzwonki chromatyczne Mat-Max posiadają aż 27-tonów (sztabek) umocowanych na drewnianej podstawie. Gwarantuje to dobre i głośne brzmienie. Jest to produkt polski wysokiej jakości. W komplecie otrzymujemy również dwie pałeczki.

Sztabki posiadają nazwy dźwięków solmizacyjne oraz literowe, w dwóch kolorach: białym - diatoniczne i czarnym - chromatyczne. Dzwonki polecamy nieco starszym przedszkolakom oraz uczniom szkół podstawowych.

Jak bawić się cymbałkami?

Polecam kilka sprawdzonych sposobów na zabawę z najmłodszymi:

Zapamiętaj melodię

Wymyślamy sekwencję dźwięków, odgrywamy dziecku i prosimy o jej powtórzenie. Możemy zacząć nawet od dwóch dźwięków, stopniowo zwiększając trudność i wyzwanie. Taka zabawa to świetna metoda ćwicząca pamięć, skupienie i percepcję dziecka.

Zagraj literki

To może być świetna zabawa dla dzieci znających już litery. Zapisujemy na kartce sekwencję nazw literowych poszczególnych dźwięków i prosimy o jej odegranie.

Tę metodę możemy wykorzystać przy dzwonkach, które posiadają na poszczególnych sztabkach wybite lub wygrawerowane nazwy dźwięków. Większość dostępnych dzwonków takie nazwy posiada, jednak jeśli ich nie ma, możemy sami je dodać np. używając takich naklejek:

Kolorowe naklejki Chroma Notes

Naklejki z nazwami dźwięków i kolorami w systemie Chroma Notes - zobacz tutaj.

Zagraj kolory

W tej zabawie wykorzystujemy system Chroma-Notes, w którym poszczególne dźwięki przyporządkowane są do konkretnych kolorów. Na tym systemie oparte są np. popularne Bum Bum Rurki.

Wymawiamy po kolei kolor kolejnego dźwięku lub wykorzystujemy kolorowe karteczki, układając je w wymyśloną melodię i prosząc o jej zagranie.

Będą nam tutaj potrzebne dzwonki posiadające sztabki w kolorach systemu Chroma-Notes. Alternatywnie - możemy zakupić pokazane wyżej naklejki lub zrobić podobne samodzielnie i w ten sposób oznaczyć poszczególne sztabki.

Chciałbym przy tym zwrócić uwagę, że nie wszystkie kolorowe cymbałki szkolne będą zgodne z systemem Chroma-Notes. W naszym sklepie takie dzwonki są odpowiednio oznaczone. Kiedy mamy pewność, że korzystamy z instrumentu z odpowiednimi kolorami, możemy korzystać z różnych dodatkowych materiałów, jak np. z książeczek z utworami zapisanymi w postaci kolorowych nutek lub gry komputerowej Przybij rurkę. W ten sposób oswajamy od razu dziecko z zapisem nutowym.

Piosenki z nutami w systemie Chroma Notes

Książeczki z piosenkami zapisanymi kolorowymi nutami - zobacz tutaj.

Co jeszcze może przydać się do wspólnej zabawy cymbałkami?

Dodatkowy zestaw pałeczek - możemy bawić się w większej grupie, a poza tym po prostu będziemy mieli zapas na wypadek zgubienia.

Więcej książeczek z melodiami opartymi na systemie kolorów Chroma Notes, które szczególnie pomogą nam w zabawie z nieco starszymi dziećmi (w wieku przedszkolnym oraz szkoły podstawowej):

- Easy songs & easy English - łatwe piosenki z łatwym angielskim

- Kolorowe kolędy

- Melodie ludowe

Na zakończenie

Dzwonki, cymbałki to wspaniały start w świat dźwięków, rytmów i muzyki. Wydobywanie dźwięków jest bardzo łatwe, nawet dla najmłodszych dzieci. Edukacja nie wymaga obszernej wiedzy muzycznej, a dzięki wielu wydawnictwom wykorzystującym np. system Chroma-Notes jest to jeszcze bardziej przyswajalne.

Zachęcamy więc do korzystania z cymbałków podczas dziecięcych zabaw. A jeśli chcielibyście poczytać jeszcze więcej o sposobach na rodzinne muzykowanie, przeczytajcie tutaj poświęcony temu wpis.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl