Do darmowej dostawy brakuje Ci:
do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Dobra gitara/zła gitara - co należy sprawdzić, zanim kupimy gitarę? 0
Co należy sprawdzić, zanim kupimy gitarę?

Pisaliśmy już o tym jaki rozmiar gitary wybrać dla dziecka, tak aby była odpowiednia do wzrostu i wieku.

 

Chciałbym teraz napisać, czym kierujemy się u nas w sklepie wybierając gitary do naszego asortymentu.

 

Gitara dla dziecka musi spełniać kilka kryteriów.

 

Gitara dla dzieci rozpoczynających naukę gry przede wszystkim nie może zniechęcić do nauki:

1) Gitara klasyczna z nylonowymi strunami

Nylonowe struny są znacznie mniej naprężone niż struny metalowe, ponadto wiolinowe struny są od metalowych są wyraźnie grubsze. Powoduje to że nieprzyzwyczajone opuszki palców są znacząco mniej narażone na pewien ból przy dociskaniu strun do progów. Zanim więc opuszki się przyzwyczają i dostosują będzie to dużo bardziej komfortowe.

2) Profil szyjki

Często niestety spotykamy się z gitarami których profil szyjki jest dość gruby, w związku z czym małe dłonie mają wtedy utrudniony dostęp do strun, szczególnie basowych.

3) Wykończenie progów na krawędzi podstrunnicy

Progi z boku podstrunnicy niestety niekiedy delikatnie wystają i może to spowodować nawet skaleczenie. Taka gitara oczywiście jest od razu zdyskwalifikowana. Można to sprawdzić w bardzo prosty sposób przejeżdżając palcem wzdłuż krawędzi podstrunnicy.

4) Akcja strun

Struny nad progami powinny znajdować się względnie nisko - na tyle wysoko, żeby dźwięk wydobywał się czysty, ale też na tyle blisko podstrunnicy, aby dociskanie strun do progów nie było zbyt uciążliwe. Dzięki temu ręka młodego muzyka nie zmęczy się tak szybko i ćwiczenia nie będą uciążliwe.

5) Klucze

Kręcenie kluczem podczas strojenia gitary powinno odbywać się z lekkim oporem, ale nie za dużym. Jest to potrzebne, by klucze trzymały strój. Jeśli jednak dziecko nie może przekręcić klucza, to niestety będzie miało problem z nastrojeniem, co tylko zniechęci je do grania.

Profil szyjki nie może być zbyt gruby, by dziecko łatwo sięgało do wszystkich strun

 

Powyższe kryteria to podstawowe sprawy, na jakie zwracamy uwagę, natomiast oczywiście nie są to jedyne kwestie.

Pozostałe, to oczywiście sprawdzenie czy gitara stroi na różnych wysokościach, czy nie brzęczy na poszczególnych progach, jakość wykończenia i wizualne sprawdzenie czy elementy są dobrze spasowane i czy się np. nie rozklejają.

 

Z pełną świadomością nie piszę tutaj o kwestii samego brzmienia gitary, jest to element bardzo ważny, jednak w przypadku rozpoczynających naukę gry młodych ludzi powyższe elementy stanowią priorytet. Jeśli mamy do wyboru kilka modeli to oczywiście po spełnieniu powyższych kryteriów warto posłuchać i wybrać tę która nam najbardziej odpowiada brzmieniowo.

 

Pilnujemy, by wszystkie gitary, które są u nas dostępne spełniały te warunki, aby nauka gry była dla młodego adepta muzyki łatwa i przyjemna, a zakup gitary nie był dla rodzica kupowaniem kota w worku.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl