Do darmowej dostawy brakuje Ci:
do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Instrumenty melodyczne, które zmieścisz w kieszeni 0
Instrumenty melodyczne, które zmieścisz w kieszeni

Instrumenty kieszonkowe dla każdego

Na naszych półkach pojawiły się niedawno cztery niepozorne instrumenty, które skradły nasze serca - kalimba, drumla, okaryna i kazoo. Dwa pierwsze z nich możemy zaliczyć do kategorii instrumentów szarpanych, a kazoo i okarynę do instrumentów dętych. Co tak nas w nich ujęło?

1. Prostota grania. Jeśli szukasz czegoś na czym z super efektem zagra nawet dziecko albo ktoś mało zaznajomiony z instrumentami - jesteś w domu. Nie trzeba godzin żmudnych ćwiczeń i nauki skomplikowanych chwytów. Bierzesz w rękę, dmuchasz lub szarpiesz palcem i efekt gwarantowany.

2. Mały rozmiar. Wszystkie (no, może poza kalimbą) naprawdę zmieścisz w kieszeni. Możesz zabrać je na pieszą wędrówkę, zagrać na wycieczce i przy ognisku. Włóczykij miał swoją harmonijkę, ty możesz mieć swoje kazoo :)

3. Potencjał! Możemy wykorzystać je jako solowy instrument melodyczny lub jako drugi instrument w połączeniu chociażby z gitarą.

Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z nich.

Jak zagrać na kazoo?

Ever Play Kazoo HY-627 mirliton

Kazoo jest instrumentem dętym, a zatem dźwięk wydobywamy poprzez wdmuchiwanie powietrza do ustnika. Jednocześnie powinniśmy jednak użyć swojego głosu. Przypomina to nucenie melodii przy jednoczesnym wdmuchiwaniu powietrza w ustnik. Trochę jak granie na grzebieniu, gdzie usta przyłożyć trzeba do grzebienia z kartką papieru i spróbować nucić.

Kazoo zmienia nam barwę głosu w specyficzną, przypominającą odgłos kaczki. Nie ma wątpliwości, że jest to jeden z najprostszych instrumentów do opanowania.

Zobacz w GitaraiBas: Kazoo Ever Play HY-627

Czym jest okaryna?

Ever Play TA-917 BW okaryna z włókna węglowego

Okaryna to instrument dęty, a zatem, podobnie jak kazoo, ma ustnik i dźwięk wydobywamy wdmuchując w niego powietrze. Zmiany wysokości poszczególnych dźwięków dokonujemy poprzez zatykanie odpowiednich otworów palcami. Pod względem zasady działania okaryna przypomina flet prosty.

Gra na okarynie wymaga już nieco więcej ćwiczeń niż wydobywanie dźwięku z kazoo. Trzeba nauczyć się prawidłowo dociskać otwory i poznać ich kombinacje pozwalające uzyskać odpowiedni dźwięk. Umówmy się jednak, że w porównaniu np. z gitarą czy skrzypcami, to w ogóle nie jest trudność.

Zobacz w GitaraiBas: Okaryna Ever Play TA-917 BW

Co znaczy kalimba?

Kalimba Ars Nova WK-10NS zanza 10-tonowa

Ha, sami się nad tym zastanawialiśmy, ale mimo najszczerszych chęci, nie znaleźliśmy żadnej zadowalającej odpowiedzi... Mówi się na nią także zanza, mbira, a czasami nawet nazywa "palcowym pianinem".

Ze względu na sposób wydobywania dźwięku możemy zaliczyć kalimbę do instrumentów szarpanych z grupy idiofonów. Dźwięk wydobywamy najczęściej poprzez szarpnięcie blaszki palcem, ale do niektórych modeli kalimby dołączana jest pałeczka, którą możemy w poszczególne blaszki uderzać. Wtedy z instrumentu szarpanego staje się ona perkusyjnym.

Kalimba może mieć różny zakres dźwięków. Granie na niej jest dość proste, wymaga głównie poznania zakresu dźwięków i ich położenia (dźwięki nie są bowiem ustawione w kolejności od najniższego do najwyższego).

Zobacz w GitaraiBas: Kalimba Ars Nova WK-10NS zanza 10-tonowa

Jak wygląda drumla?

Drumla Schwarz Jaw Harp 8

Drumla to bardzo specyficzny i charakterystyczny instrument. Gra się na nim szarpiąc blaszkę zamocowaną na metalowym ożebrowaniu i z tego względu zaliczamy ją do instrumentów szarpanych.

Drumlę trzymamy przy ustach, tworząc z ust swoiste pudło rezonansowe. Dobrze jest też zębami ścisnąć ożebrowanie drumli, dzięki czemu rezonans będzie jeszcze lepszy. Zmiana wysokości dźwięku odbywa się poprzez ruchy ustami.

Wbrew opisowi, który wydaje się skomplikowany, granie na drumli jest bardzo proste i nie wymaga szczególnych umiejętności. Drumla świetnie uzupełnia brzmienie innych instrumentów i równie dobrze radzi sobie solo.

Zobacz w GitaraiBas: Drumla Schwarz Jaw Harp 8

Instrumenty kieszonkowe - ranking GitaraiBas

Nie ukrywamy, pokochaliśmy je wszystkie. Każdy jest oryginałem samym w sobie i wnosi do gry coś zupełnie innego. Możemy zatem przyjąć tylko jedno kryterium - trudności grania. Patrząc pod tym kątem możemy uszeregować je od najłatwiejszego i tak wówczas wygląda ich kolejność:

Kazoo
Drumla
Kalimba
Okaryna

Zachęcamy - wypróbujcie i przekonajcie się sami jaka to frajda!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl