Do darmowej dostawy brakuje Ci:
do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Łatwy sposób na rodzinne muzykowanie 0
Łatwy sposób na rodzinne muzykowanie

W ostatnim trudnym okresie często zastanawiamy się jak urozmaicić sobie i dzieciom czas w domu. Pomocne są oczywiście gry planszowe, puzzle i wiele innych zabaw, ale co powiecie na wspólne muzykowanie? Muzyka jest elementem który rozwija nie tylko dziecięce umysły, ale i umysły dorosłych. Warto spróbować!

Czy jednak musimy być muzykami i znać się na teorii muzyki aby przeprowadzić wspólne i ciekawe zabawy muzyczne? Oczywiście że nie. Wystarczy wykorzystać np. niezwykle intuicyjny system Chroma-Notes. Jest to pewien umowny system w którym konkretne dźwięki przyporządkowane zostały konkretnym kolorom. Zawsze tym samym. Całe melodie można zatem rozpisać na kolory i nie trzeba wiedzieć, że dana nuta na pięciolinii to dźwięk C. Wystarczy uderzyć w czerwony klawisz :) Obejrzycie poniższy film, który w skrócie wyjaśnia podstawowe założenia Chroma-Notes:

Na czym grać?

Żeby rozpocząć zabawę, będziemy potrzebowali instrumentu, na którym dźwięki oznaczone są właśnie kolorami w systemie Chroma-Notes. Wybór jest spory, więc przygotowaliśmy kilka konkretnych propozycji:

Bum Bum Rurki

Bum Bum Rurki zestaw diatoniczny - 8 rur - 8 dźwięków

Są to muzyczne tuby, z których dźwięk wydobywany jest przez uderzenie o podłogę lub rękę. Podstawowy zestaw to osiem rurek odpowiadających ośmiu dźwiękom skali C-Dur. Możecie podejrzeć go tutaj. Taki zestaw można rozbudowywać o dodatkowe dźwięki, dokupić do niego ładny pokrowiec, albo stojak. Wszystkie zestawy i akcesoria Bum Bum Rurkowe znajdziecie na gitaraibas.pl pod tym linkiem.

Dzwonki naciskane, z rączką lub na tubach

Dzwonki z rączką diatoniczne Chroma-Notes

W zależności od rodzaju dzwonków dźwięk wydobywamy z nich uderzając ręką, pałeczką lub potrząsając. Wszystkie dostępne w naszym sklepie rodzaje dzwonków możecie obejrzeć tutaj.

Dzwonki tradycyjne

Mat Max dzwonki diatoniczne 15-tonowe Chroma Notes

Tradycyjne dzwonki, zwane często potocznie cymbałkami, również można zakupić w wersji z kolorami Chroma-Notes. My polecamy dzwonki diatoniczne Mat Max.

Naklejki Chroma-Notes

Naklejki Chroma-Notes w kolorach Bum Bum Rurek

Opcja najtańsza i najbardziej uniwersalna to zakupienie naklejek z kolorami w systemie Chroma-Notes i przyklejenie ich na posiadany już instrument - keyboard, pianino albo zwykłe dzwonki (cymbałki szkolne).

Jak się bawić?

Kiedy instrumenty są już gotowe, możemy zaczynać muzykowanie. Podpowiadamy trzy sprawdzone sposoby.

Graj jak z nut

Na początek potrzebujemy zestawu "nut" dla dyrygenta, czyli kartek w kolorach dźwięków. Bierzemy nasz instrument (posłuży nam za wzór kolorów), dobieramy kredki lub pisaki w odpowiednich odcieniach i kolorujemy.

Karty Chroma Notes
Zaczynamy od przygotowania kartek.

Teraz musimy wybrać utwór zapisany w postaci kolorowych nutek. Poniżej znajdziecie jedną przykładową melodię:

Były sobie kurki trzy - melodia w kolorach Chroma Notes

Dużo więcej znajdziecie w dostępnych między innymi u nas książeczkach:

  • Najłatwiejsze piosenki na Bum Bum Rurki i kolorowe dzwonki - zobacz tutaj
  • Dziecięce melodie - piosenki dla dzieci w opracowaniu partytury na instrumenty perkusyjne oraz Bum Bum Rurki - zobacz tutaj
  • Znane piosenki - nuty na Bum Bum Rurki - zobacz tutaj

Następnie osoba wybrana do pełnienia roli dyrygenta układa przed sobą kartki w kolejności takiej samej, jak na pięciolinii. Patrząc na nuty podnosi lub wskazuje palcem rytmicznie swoje kartki, a pozostali uderzają w swoje dźwięki.

W zależności od tego z jakich będziemy korzystać instrumentów, możemy bawić się w dwie, lub więcej osób. Przykładowo dziecko może samo zagrać na dzwonkach pałeczką, ale już w przypadku Bum Bum Rurek łatwiej będzie przeprowadzić zabawę w kilka osób, tak aby każdy trzymał jeden lub dwa dźwięki jednocześnie.

Przybij Rurkę

Do kolejnej zabawy wykorzystamy komputer lub telewizor i grę muzyczną Przybij Rurkę. Gra jest bardzo intuicyjna. Po zainstalowaniu na komputerze wybieramy utwór, rozdajemy odpowiednie dźwięki i obserwujemy spadające rurki na ekranie. W momencie kiedy rurka naszego koloru uderza o dół ekranu, w tym samym momencie uderzamy dźwięk tego samego koloru. Wygląda to następująco:

Wyszukaj i graj!

Internet jest prawdziwą kopalnią pomysłów! Również w temacie melodii opracowanych na kolory Chroma-Notes. Znajdziecie tam ogromną ilość ciekawych filmów pozwalających bawić wspólnie kolorowymi dźwiękami. Kochacie Star Wars? Proszę bardzo:

A może jesteście fanami Adele? Jest i coś dla Was:

Łatwo znajdziecie kolejny i kolejny utwór. Dobrej zabawy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl