
Czy leworęczni potrzebują specjalnej gitary?
Zaczniemy przewrotnie - czy jesteś pewna / pewien, że potrzebujesz specjalnej gitary dla leworęcznych?
Jeśli grasz już na gitarze i masz swoje nawyki, raczej odpowiesz "tak". Nikt wówczas nie będzie Cię zmuszał do przestawiania się. Jeśli jednak nigdy wcześniej nie uczyłeś się gry na tym instrumencie, skąd właściwie to wiesz? Z tego powodu, gdy pojawia się u mnie uczeń leworęczny i pyta o specjalną gitarę, w pierwszej kolejności proszę, aby spróbował nauki ze standardowym instrumentem. Zdziwilibyście się ile leworęcznych osób po prostu wówczas chwyta gitarę i zaczyna grać.
Gra na gitarze nie polega przecież na używaniu jednej z rąk. Co więcej, żadna z nich nie jest ważniejsza. Przy niektórych utworach większość pracy wykonywana jest przez bicie lub szarpanie strun, w innych ważniejsze będzie chwytanie akordów na gryfie. W grze na gitarze tak naprawdę najbardziej chodzi o synchronizację ruchu obu rąk i ich współpracę, więc dla leworęcznej osoby zaczynającej naukę nie ma lepszego sposobu niż spróbowanie.
Za wyborem standardowej gitary przemawiają dodatkowe praktyczne argumenty. W miarę rozwoju swoich umiejętności prawdopodobnie zaczniesz rozglądać się za lepszym instrumentem - twój wybór nie będzie wtedy ograniczony tylko do gitar dla leworęcznych. Niejednokrotnie też spotkasz się z sytuacją, w której przy ognisku, na koncercie, czy imprezie przyjdzie Ci chwycić w ręce przypadkowy dostępny instrument. Fajnie jest móc zagrać na tym, co akurat jest pod ręką i nie zawsze być zdanym tylko na swoją gitarę.
Zdarza się mimo wszystko, że leworęczna osoba czuje bardzo duży dyskomfort i ma trudność z używaniem do bicia prawej ręki. Dobry nauczyciel uważnie obserwuje swojego podopiecznego i łatwo wychwyci taką sytuację. Wówczas można zacząć rozglądać się za dedykowanymi dla leworęcznych rozwiązaniami
Jaką gitarę dla leworęcznych wybrać?
Na początek powiedzmy o najprostszym rozwiązaniu możliwym w przypadku gitar klasycznych - przełożeniu strun.
W gitarach klasycznych zakupionych w naszym sklepie, możemy od razu przełożyć struny na życzenie i wysłać Ci już przygotowany instrument.
Uczciwie muszę jednak wspomnieć tutaj o ryzyku, że gitara w takim układzie może nie stroić idealnie. Wiele zależy od konkretnego modelu.
W gitarach elektrycznych i akustycznych mostek dostosowany jest natomiast do stroju w jedną stronę. Dlatego w ich przypadku w ogóle nie polecam przekładania strun.
Jeśli jesteś już pewien, że chcesz zakupić gitarę specjalnie dostosowaną do osób leworęcznych, polecam Twojej uwadze tych kilka wybranych przez nas modeli:

Jay Turser JT 300 TR leworęczna gitara elektryczna
Solidna i niedroga gitara elektryczna w bieli i czerwieni.

Oscar Schmidt OG 2 N gitara akustyczna dla leworęcznych
Oryginalnie wykończony akustyk. Granie na nim sprawi na pewno wiele radości.

Oscar Schmidt OG 2 CE gitara elektro-akustyczna dla leworęcznych
Akustyk wyposażony w elektronikę z equalizerem. Zwróćcie uwagę na pudło z wycięciem "cutaway".
Wszystkie dostępne u nas modele tego typu znajdziesz tutaj.
Dla osób leworęcznych grających na gitarze elektrycznej lub basowej idealnym rozwiązaniem będą też budowane na zlecenie instrumenty podhalańskiej firmy Mensinger. Decydując się na taką gitarę lutniczą masz możliwość dobrania koloru osprzętu, kształtu korpusu i wszystkich innych detali. Zobacz jakie małe dzieła sztuki produkuje Mensinger.
Na koniec jak zawsze przypomnę, że chętnie podpowiemy i doradzimy. Masz wątpliwości? - po prostu napisz na sklep@gitaraibas.pl