Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Produkty tygodnia
Kremona Soloist Fiesta F65C gitara klasyczna
Kremona Soloist Fiesta F65C gitara klasyczna
1 189,00 zł
szt.
Savarez 510 AR struny do gitary klasycznej
Savarez 510 AR struny do gitary klasycznej
65,00 zł 55,25 zł
szt.
Savarez 510 ARJ struny do gitary klasycznej
Savarez 510 ARJ struny do gitary klasycznej
65,00 zł 55,25 zł
szt.
Savarez 500 AJ struny do gitary klasycznej
Savarez 500 AJ struny do gitary klasycznej
60,00 zł 51,00 zł
szt.
Odświeżamy gitarę i wymieniamy struny - praktyczny poradnik gitarzysty 0
Odświeżamy gitarę i wymieniamy struny - praktyczny poradnik gitarzysty

Koniec wakacji to nie tylko powrót do codziennych zajęć szkolnych, ale i powrót do systematycznego ćwiczenia na gitarze. Warto przy tej okazji odświeżyć instrument dokonując wymiany strun oraz czyszczenia i konserwacji instrumentu. Tym, którzy lubią takie zabiegi podajemy kilka pomocnych porad.

Podczas wymiany strun nie zaleca się ściągania wszystkich strun, należy to zrobić pojedynczo, czyli jedną ściągamy i od razu w jej miejsce zakładamy nową. Unikamy w ten sposób rozprężania gryfu. Jedynym wyjątkiem gdzie możecie rozważyć ściągnięcie wszystkich strun jest czyszczenie i konserwacja podstrunnicy. Wówczas ściągnięcie wszystkich strun znacznie ułatwi ten zabieg.

Podczas zdejmowania strun z pomocą przychodzi korbka - skraca czas i ułatwia odwijanie strun:

korbka do wymiany strun

Po ściągnięciu strun przystępujemy do wstępnego wyczyszczenia podstrunnicy, a w tym celu polecamy użycie płynu Dunlop 6524 01 Fingerboard Cleaner Prep:

Płyn do czyszczenia podstrunnicy

Płynem spryskujemy podstrunnicę i czyścimy szczoteczką, następnie wycieramy dokładnie suchą szmatką, ot chociażby szmatką czyszcząca Dunlop 5400:

szmatka czyszcząca do gitary i podstrunnicy

Chwilę odczekujemy i przystępujemy do konserwacji podstrunnicy, do której polecamy użycie płynu Dunlop 6532 02 Fingerboard Deep Conditioner:

płyn do konserwacji podstrunnicy

Płyn nakładamy na podstrunnicę, a następnie znowu wycieramy suchą szmatką. Płyn zarówno nawilży podstrunnicę jak i zostawi warstwę ochronną zabezpieczającą jej rozsychaniu.

Pudło rezonansowe, jeśli wykończone jest na wysoki połysk, również warto wyczyścić w podobny sposób, spryskując płynem i wycierając szmatką. Do tej czynności polecamy Dunlop 654 Formula no. 65:

płyn do czyszczenia pudła gitary

Dla bardzo wymagających i wytrwałych polecamy też krem nabłyszczający Dunlop 6574 Body Gloss 65 Cream of Carnuba Wax:

płyn nabłyszczający do gitary

Teraz pozostaje założenie strun - oczywiście przy pomocy korbki, która ułatwia proces. Zakładanie strun w gitarze klasycznej wymaga bowiem małej wprawy i odpowiedniego nawinięcia. Zobaczcie jak tego dokonać:

Często pytacie nas jakie struny założyć do gitary. To w brew pozorom bardzo indywidualna kwestia. Od siebie powiem tyle, że warto próbować różnych modeli, aby z czasem wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie i najlepiej brzmiące w naszej gitarze.

Poniżej kilka sprawdzonych, popularnych modeli:

struny  

 

Nowe struny po założeniu niestety dość szybko się rozstrajają, przez pierwsze kilka dni będą wymagały częstego strojenia. Polecamy korzystanie z tunerów, które znacznie ułatwiają życie gitarzysty. Wybraliśmy dla Was kilka sprawdzonych modeli, które polecamy:

   

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl