Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Odświeżamy gitarę i wymieniamy struny - praktyczny poradnik gitarzysty 0

Koniec wakacji to nie tylko powrót do codziennych zajęć szkolnych, ale i powrót do systematycznego ćwiczenia na gitarze. Warto przy tej okazji odświeżyć instrument dokonując wymiany strun oraz czyszczenia i konserwacji instrumentu. Tym, którzy lubią takie zabiegi podajemy kilka pomocnych porad.

Podczas wymiany strun nie zaleca się ściągania wszystkich strun, należy to zrobić pojedynczo, czyli jedną ściągamy i od razu w jej miejsce zakładamy nową. Unikamy w ten sposób rozprężania gryfu. Jedynym wyjątkiem gdzie możecie rozważyć ściągnięcie wszystkich strun jest czyszczenie i konserwacja podstrunnicy. Wówczas ściągnięcie wszystkich strun znacznie ułatwi ten zabieg.

Podczas zdejmowania strun z pomocą przychodzi korbka - skraca czas i ułatwia odwijanie strun:

korbka do wymiany strun

Po ściągnięciu strun przystępujemy do wstępnego wyczyszczenia podstrunnicy, a w tym celu polecamy użycie płynu Dunlop 6524 01 Fingerboard Cleaner Prep:

Płyn do czyszczenia podstrunnicy

Płynem spryskujemy podstrunnicę i czyścimy szczoteczką, następnie wycieramy dokładnie suchą szmatką, ot chociażby szmatką czyszcząca Dunlop 5400:

szmatka czyszcząca do gitary i podstrunnicy

Chwilę odczekujemy i przystępujemy do konserwacji podstrunnicy, do której polecamy użycie płynu Dunlop 6532 02 Fingerboard Deep Conditioner:

płyn do konserwacji podstrunnicy

Płyn nakładamy na podstrunnicę, a następnie znowu wycieramy suchą szmatką. Płyn zarówno nawilży podstrunnicę jak i zostawi warstwę ochronną zabezpieczającą jej rozsychaniu.

Pudło rezonansowe, jeśli wykończone jest na wysoki połysk, również warto wyczyścić w podobny sposób, spryskując płynem i wycierając szmatką. Do tej czynności polecamy Dunlop 654 Formula no. 65:

płyn do czyszczenia pudła gitary

Dla bardzo wymagających i wytrwałych polecamy też krem nabłyszczający Dunlop 6574 Body Gloss 65 Cream of Carnuba Wax:

płyn nabłyszczający do gitary

Teraz pozostaje założenie strun - oczywiście przy pomocy korbki, która ułatwia proces. Zakładanie strun w gitarze klasycznej wymaga bowiem małej wprawy i odpowiedniego nawinięcia. Zobaczcie jak tego dokonać:

Często pytacie nas jakie struny założyć do gitary. To w brew pozorom bardzo indywidualna kwestia. Od siebie powiem tyle, że warto próbować różnych modeli, aby z czasem wybrać dla siebie najbardziej odpowiednie i najlepiej brzmiące w naszej gitarze.

Poniżej kilka sprawdzonych, popularnych modeli:

struny  

 

Nowe struny po założeniu niestety dość szybko się rozstrajają, przez pierwsze kilka dni będą wymagały częstego strojenia. Polecamy korzystanie z tunerów, które znacznie ułatwiają życie gitarzysty. Wybraliśmy dla Was kilka sprawdzonych modeli, które polecamy:

   

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl