Do darmowej dostawy brakuje Ci:
do kasy suma: 0,00 zł
Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Ukulele sopranowe czy koncertowe? - wybierz najlepsze dla siebie 0
Ukulele sopranowe czy koncertowe? - wybierz najlepsze dla siebie

Ukulele sopranowe czy koncertowe?

Aby raz na zawsze rozstrzygnąć ten spór, postanowiliśmy przeprowadzić testy i pomiary dwóch bardzo podobnych modeli ukulele marki Chateau. Wybraliśmy ukulele koncertowe Chateau MAC-01 oraz ukulele sopranowe Chateau MAS-01Z. Oba wykonane z drewna i z podobnej półki cenowej. Przypatrzmy się zatem podstawowym różnicom i temu na co one mogą mieć wpływ.

Wielkość pudła rezonansowego

Nie trzeba linijki, aby na pierwszy rzut oka stwierdzić, że pudło ukulele koncertowego jest większe. Zobaczcie jak oba wyglądają w rękach Weroniki

wielkość ukulele Chateau MAC01wielkość ukulele Chateau MAS01Z

Ponieważ pudło rezonansowe w instrumencie działa trochę jak głośnik, a większy głośnik gra głośniej :) łatwo domyślić się, że właśnie ten typ ukulele będzie głośniejszy. Czy jest to znacząca różnica? Dla wprawnego ucha zapewne słyszalna jednak nie bardzo wyraźna.

Wielkość pudła wpływa natomiast zauważalnie dla każdego na głębię brzmienia i uwydatnienie barwy w niskich rejestrach. Jeśli zatem lubisz taką głębię i nieco więcej basów, wybierz ukulele koncertowe.

Różnica w rozmiarze instrumentu ma na pewno również wpływ na to jak wygodnie będzie nam się je trzymać. Jeśli tylko masz taką możliwość, chwyć obydwa, przymierz się i zobacz, które leży Tobie stabilniej.

Gryf ukulele

Szerokość gryfu w sprawdzanych przez nas modelach ukulele koncertowego i sopranowego jest taka sama. Różnica jednak tkwi w odległościach pomiędzy progami. Osoba o dużych dłoniach i grubszych palcach na ukulele sopranowym będzie więc miała po prostu mniej miejsca, aby te palce obok siebie ułożyć.

Przyjęło się mówić, że z powodu tej różnicy ukulele sopranowe poleca się raczej dzieciom i osobom o drobnych dłoniach i palcach. Ich komfort gry na mniejszym modelu ukulele będzie na pewno większy.

Długość strun, czyli menzura

Menzura to tzw. długość czynna strun. Wpływa ona na sustain czyli długość wybrzmiewania strun i w przypadku ukulele koncertowego jest ona odrobinę dłuższa.

Dla jednych będzie to zaleta, ale dla innych wada. Wszystko zależy od stylu w jakim będziemy chcieli grać. Przy szybkich wymianach i uderzeniach akordów oba modele sprawdzą się równie dobrze, jednak przy grze fingerstyle dłuższe wybrzmiewanie strun ukulele koncertowego może dać lepszy efekt.

Podsumowanie, czyli dokładne wymiary

Na zakończenie wynik naszych pomiarów - zestawienie dokładnych wymiarów poszczególnych elementów obu modeli ukulele Chateau:

rozmiary ukulele sopranowego i koncertowego

Mam nadzieję, że teraz, kiedy już wiesz jak wielkością różni się ukulele sopranowe od koncertowego, będzie łatwiej podjąć Ci decyzję przy zakupie.

Na koniec czuję się jednak w obowiązku dodać, że rozmiary ukulele nie kończą się na tych dwóch. Zobacz niżej całą rodzinę ukulele - od najmniejszego sopranino, poprzez opisane wyżej sopranowe i koncertowe, aż po tenorowe i barytonowe.

rozmiary_ukulele

Wszystkie te rodzaje znajdziesz u nas, w kategorii Ukulele.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl